Nå har arbeidet med bygging av flomveger startet opp

Flomveg C: Det er startet opp arbeider med bygging av flomveg ovenfor Fv.34 gjennom Hov, noen arbeider går også inn på Grettejordet og over Grettegutua i forbindelse med utbedring av vann- og avløpsnett. Mobekken: Mobekken flomsikres fra Fv.34 ned til Randsfjorden. Arbeidene startet opp så smått etter nyttår og pågår frem til sommeren.

Innhold

Fant du det du lette etter?

Takk for din tilbakemelding

hva forsøkte du å finne?



Flomsikring Stenersgata, fra våren 2024

 

Flomveg C
Det bygges en steinsatt flomvei som kan tåle vannmengdene fra et 200 års flom med 40% klimafaktor.
Traseen starter i vest med en rett strekning, ei åpen grøft med landbrukskryssinger mellom jordene. Deretter vil den runde kirkens område fram til den nærmer seg Fv34. Herfra blir det lagt ned kulverter på tre delstrekninger hvor traseen krysser veger, med åpne grøfter og fordrøyningsdammer imellom.
Traseen er ca. 750 m lang, hvorav ca. 575 m åpen grøft og ca. 175 m lukket trase, fordelt på 3 kulverter.


Prinsippskisse flomsikring

 

Mobekken
Mobekken er en av bekkene på Hov som har blitt utsatt for mye utvasking av masser og vegetasjon som raser ut i bekkeløpet. Det bygges en steinsatt flomvei som kan tåle vannmengdene fra et 200 års flom med 40% klimafaktor.
Mobekken går fra Fv.34 nord for Hov sentrum videre langs bebyggelse i Breskebakke / Fagerlund industri- og næringsareal – Hov renseanlegg – Randsfjorden.


Publisert: 10.04.2025 14.02.13
Sist endret: 10.04.2025 14.02